Різнобарвна ящірка

Різнобарвна ящіркаРізнобарвна ящірка (Eremias arguta). Зовнішній вигляд масивний або більш стрункий. Довжина тіла до 97 мм, хвоста – до 122 мм. Хвіст при підставі широкий, різко тоншає до кінця. Спинна луска дрібна, зерниста, гладка або з тупими реберцями. Черевні щитки 4-вугільні гладкі, розташовані косими рядами. Зверху ящурка сіра, бура, коричнювата або світло-жовта. Описано 4 типу малюнка: 1. темні або чорні поперечні плями і смуги неправильної форми; 2. поздовжні ряди світлих крапок і рисочок, між якими розташовані темні плями; 3. ряди круглих світлих плям з чорною облямівкою і 4. світлі плями в поєднанні з великими чорними. Нижня сторона тулуба біла, блакитнувато-попеляста або блакитнувата. Хвіст зверху темно-сірий, а внутрішня сторона гомілки і стегон пофарбована в жовтий колір. Фото різнокольоровою ящурки можна побачити праворуч.

Різнобарвна ящірка широко поширена від пн.-сх. Румунії на заході до південно-зап. Монголії і сев.-зап. Китаю на сході. Північна межа ареалу проходить по степовій зоні європейської частини Росії, а на півдні цей вид зустрічається до Туреччини, Ірану та сев.-зап. Китаю.

У колишньому СРСР населяє степову, напівпустель і пустель зони європейської частини, Казахстану та республік СР Азії.

Ящурка мешкає на рівнині і в горах (в Закавказзі і Киргизії до 2000-2200 м над ур. М.) На м’яких сипучих грунтах або більш щільних грунтах з трав’янистою і чагарниковою рослинністю. Максимальна чисельність в напівпустельних і степових ландшафтах досягає 160 і більше особин на 1 га. Ящурка може швидко зариватися в рихлий пісок. На слабозадернованних піщаних грунтах вона риє нори довжиною до 75 см і глибиною до 20-30 см. Активність денна, ранньою весною і пізньою осінню з одновершінним піком, в інший час – з двувершінним піком. Вихід із зимівлі в різних районах відбувається в кінці лютого – наприкінці квітня, догляд на зимівлю – з другої половини вересня до початку-середини листопада. В Передкавказзя з’являється після зимової сплячки при температурі повітря не нижче 11o С. Парування у квітні – травні. За сезон 1-2 кладки. Інкубаційний період триває 50 – 60 діб. Довжина новонароджених ящурок 25-34 мм. Статевої зрілості ящурки досягають у віці близько 1 року при довжині тіла 55 мм. Основу раціону складають жуки, мурашки, метелики і їхні гусениці, двокрилі, прямокрилие, клопи. Інші комахи, мокриці, павуки та молюски зустрічаються рідше. Відомі поодинокі випадки канібалізму. Частини рослин, насіння хрестоцвітних, ягоди шовковиці та ін. Поїдає в невеликій кількості.

Різнобарвна ящірка служить здобиччю для багатьох видів змій (удавчик, мідянка, полоз візерунчастий, полоз каспійський і четирехполосий, степова гадюка), хижі птахи (канюк, чорний шуліка, степовий орел) і хижі ссавці, включаючи домашніх собак.

Купити різнобарвна ящірка можна в спеціалізованому розпліднику.