Червоновуха черепаха

червоновуха черепахаЧервоновуха черепаха (лат. Trachemys scripta) відноситься до сімейства прісноводних Emydidae. Представники цього виду можуть жити в будь-яких слабопроточних водоймах, спокійно переносять порівняно низькі температури і невибагливі до харчування. Ці особливості дозволили черепахам розселитися далеко за межами своєї природною середовища проживання – у південно-східній частині США. Таких черепах можна зустріти в Південній Африці, Європі, Північній Америці, Азії.

Часто червоновухі черепахи витісняють своїх аборигенних родичів. Народжуються маленькі черепашки з довжиною панцира близько 3 см, вони мають дуже яскраве і гарне забарвлення. Перші півтора року – це так звана стадія ініціального зростання, коли особини виростають до 7,5 див. Потім показники зростання знижуються, щорічно черепаха виростає в середньому на 1-1,5 см в рік. У дорослому стані її габарити досягають 20-28 сантиметрів. Деякі види червоновухих черепах виростають до 60 см. Їх панцир має зелений, оливковий або оливково-зелений колір, на кожному із секторів можна побачити яскраву жовту смужку, такі ж смуги можна побачити на голові черепахи. Коли особина виростає, її панцир стає більш темним, зелені відтінки можуть і зовсім зникнути.

Форма панцира близька до овальної, щитки добре підігнані один до одного. Ноги з великими кігтями, між пальцями невеликі перетинки, хвіст при плаванні – це свого роду противага і додатковий кермо при поворотах. Хвости у самців найчастіше довші, ніж у самок, хоча дорослі самки можуть похвалитися більш значними габаритами і потужними щелепами. Черепахи можуть злучатися кілька разів протягом року, в одній кладці – 6-10 яєць. Зрілості в неволі самки досягають до 5-6 років, самці – до 4 років. Існує 12 підвидів червоновухих черепах, в одних червоне пляма дуже виділяється, в інших – це ледь помітна смужка.

Історія виду Червоновухі черепахи

Перші згадки про червоновухих черепах датуються 16 століттям, інформація про них зустрічається в записках іспанських колонізаторів, які досліджували Перу. Складно сказати, чому черепаху назвали червоновухої – ні в неї, ні в інших представників цього вигляд немає того, що люди називають вухами. У рептилій органи слуху представлені барабанною перетинкою, яка розташована на голові, вони непогано чують низькі звуки частотою до 3000 герц.

Перший опис червоновухої черепахи було зроблено понад 300 років тому, правда, в ті роки її віднесли до роду Testudo. Після цього вчені зробили все, щоб заплутати любителів земноводних. За ці століття їх зараховували до більш 10 підвидів, тільки в 1986 році червоновуха черепаха стала повноцінним представником роду Trachemys. В результаті схрещування було виведено 12 підвидів різних розмірів і забарвлень.

На сьогоднішній день червоновуха черепаха – це один з найбільш популярних мешканців домашнього тераріуму. В європейських країнах регулярно проводяться акції, які закликають любителів не набувати цих черепах, адже їх популяція стрімко скорочується. У Швейцарії навіть створено спеціальний центр, куди можна принести виросла черепаху.

червоновуха черепаха

Утримання і догляд за красноухими черепахами

Незважаючи на те, що червоновухі черепахи невибагливі, вони потребують хорошому утриманні та догляді. Хоча представники загону земноводних більшу частину часу проводять у воді, черепахи не можуть обійтися без суші, вони можуть просто потонути. Тому потрібно сконструювати акватераріум, розділений на дві зони: суша і вода. Не можна тримати тварину на підлозі, черепаха може з’їсти дрібні предмети або захворіти від протягу.

Для дорослої червоновухої черепахи треба вибрати акваріум об’ємом 100-150 літрів.

Суша повинна становити не менше 25% від загальної площі. Бажано побудувати берег з поступовим нахилом, на суші можна насипати землю або гравій, але за умови, що грунт не буде стикатися з водним середовищем. Рівень води повинен бути не менш ніж ширина панцира черепахи – щоб вихованець міг перевернутися, якщо з якоїсь причини він опиниться на спині. Черепахи харчуються у воді, тому її потрібно часто міняти. Водопровідна вода не небезпечна, але бажано все ж її відстоювати, неприпустимо містити рептилій в брудній воді, особливо, якщо поверхня покрита характерною плівкою. В акваріумі, де мешкає представник виду Trachemys, допускаються нитчасті водорості, ряска та інші невеликі рослини. (детальніше – Облаштування тераріуму для червоновухої черепахи)

червоновуха черепаха

Температура води повинна становити 20-25 градусів, в середньому її потрібно змінювати 1-2 рази в тиждень. Над сухим острівцем варто встановити лампу – черепахи люблять погрітися на суші. Острів повинен знаходитися на 20-25 сантиметрів нижче, ніж край акваріума, інакше тварина може вибратися і нього і втекти. Бажано встановити додаткові джерела денного світла, регулярне дозоване опромінення ультрафіолетом особливо необхідно маленьким черепахам.

Більшість кормів, які споживають черепахи – мотиль, м’ясо, squid, заповнюють лише брак білка. Щоб вихованець отримував достатньо кальцію, його потрібно годувати акваріумними равликами або невеликий нежирної рибою разом з кістками. Можна давати черепахам розморожену рибу сімейства окуневих. Жирні види риби – салаку, кільку або мойву перед тим, як дати черепаху, потрібно опустити на 1-2 хвилини у воду температурою 80 градусів. Найгірше засвоюється жирне м’ясо, тому краще давати черепахам в якості добавок сиру печінку, м’ясо кальмара або креветок. Для молодих черепах підійде мотиль, каретра або трубочник, поступово раціон можна розширювати.

Також можна приготувати суміш на основі желатину, у неї входить: 150 мл води, 30 г желатину, 10 таблеток глицерофосфата кальцію, 150 мл молока, 2 сирих яйця, вітаміни, 100 г філе кальмара, 145 г рибного філе, 70 г моркви, 50 г капусти, 50 г яблука.

Спершу желатин залити теплою водою, а потім повністю розчинити на паровій бані. Тверді корми подрібнюють у блендері або м’ясорубці, заливають молоком і збитими яйцями, перемішують, потім вводять в сім вітаміни та дроблений кальцій, зберігають у холодильнику. Перед годуванням суміш нарізають кубиками і нагрівають до кімнатної температури. Для дорослих черепах раціон складається і з урахуванням рослинних кормів, їм можна давати ряску, листовий салат, молоду капусту, элодею, ставкові водорості. Маленьких черепах годують щодня (до 2 років), дорослих особин 2-3 рази в тиждень.

червоновуха черепаха

Зміст червоновухих черепах з іншими тваринами

Маленькі черепашки можуть міститися навіть з невеликими рибами. Але коли рептилії виростають, вони легко можуть з’їсти полюбилися вам рибок, наприклад, гуппі . Тому для дорослих тварин потрібно підбирати сусідів, здатних постояти за себе: цихлид, великих барбусов, сомиків або коі.

Червоновухі черепахи непогано переживають самотність, однак кращою компанією для них стануть червоновухі або інші неагресивні черепахи тих же розмірів. Невідповідна компанія для черепах – жаби, тритони, ящірки і змії. Недовго в одній водоймі з черепахами проживуть молюски.

Цікаві факти про червоновухих черепах

• Черепахи живуть на землі майже 200 мільйонів років, вони з’явилися задовго до птахів, крокодилів, ссавців і навіть ящерів;
• У Росії прісноводних черепах з характерним червоним плямою на голові називають красноухими, а в Німеччині – краснощекими;
• Червоновухі черепахи, як і більшість представників цього виду, довгожителі, в неволі вони можуть прожити 30 років;
• У червоновухих черепах добре розвинений нюх, зір і дотик, а в панцирі міститься велика кількість нервових закінчень.

Купити червоновухих черепах Ви можете в спеціалізованому розпліднику. Ціну черепашат червоновухої черепахи можна дізнатися на дошці оголошень.