Аксолотль

Аксолотль (Axolotl) або мексиканська саламандра відноситься до загону амбістом. Цей вид вважається личинковою формою тигровій амбистомы. Аксолотли можуть розмножуватися, не перетворюючись у дорослих особин, це пов’язано з тим, що у них щитовидна залоза недорозвинена. Аксолотли доростають до 20-30 сантиметрів, їх вага перевищує 300 грам. Це забавні істоти, з-за гребеня чимось нагадують міфічних дракончиків.

На тілі аксолотля є зябра у формі пір’я, які дозволяють їм отримувати достатньо кисню з води, щоб вижити. 70% від довжини тулуба аксолотля становить хвіст, він широкий і довгий, з боків трохи плоский, як і у всіх амфібій. В ньому приблизно 50 хребців. Голова аксолотля кілька плоска, широка, на верхній і нижній щелепі є гострі зуби, якими ці рептилії захоплюють здобич.

Аксолотль фото 1

фото: Аксолотль або мексиканська саламандра

Шкіра аксолотля гладка, на боках проходять 15-17 вертикальних борозенок, тому здається, що тулуб кольчатое. На всіх кінцівках пальці вільні, не мають перетинок. На задніх ногах 5 пальців, а на передніх – чотири. Дорослі амеби більш стрункі, у них немає плавниковой складки і зовнішніх зябер. Аксолотли можуть регенерувати, але якщо особа зазнала штучний або природний метаморфоз, вона втрачає цю здатність.

Забарвлення аксолотля темно-бурий, з чорними або темно-жовтими плямами. Також в штучної середовищі були виведені і альбиносные форми: рожевого, молочно-білого або жовтого кольору з червоними зябрами (видно проходять біля шкіри кровоносні судини).

Аксолотль фото 2

від: Аксолотль – альбінос

Природною середовищем проживання аксолотля є озера в Мексиці, у водоймах повинно бути слабке протягом і невисока температура води. Амбистомы – нічні тварини, вдень вони живуть в притулках: норах, коренях дерев, зір у них слабке. Аксолотли – хижаки, вони можуть годинами нерухомо лежати на дні в очікуванні здобичі. Як тільки амфібія уловлює рух, кидається вперед і хапає здобич, яку з легкістю проковтує. Протягом 1-2 тижнів може голодувати, ці особини дуже живучі. В неволі рептилії можуть жити до 10-15 років.

Цікавинки про аксолотлях

  • У перекладі з іспанської «аксолотль» значить «той, хто грає в воді» з грецької назва виду можна перевести як «водяна іграшка»;
  • Часто з-за екзотичного виду амфібії аксолотля називають водяним драконом;
  • Мексиканські аксолотли – хижаки, але при цьому це спокійні і красиві істоти, за якими цікаво спостерігати;
  • У аксолотлів дуже ніжне тіло, яке легко пошкодити, тому акваріумістам варто бути обережними;
  • Аксолотли здатні регенерувати: плавник або пошкоджена лапка відростають в колишньому вигляді, а от якщо травмовано зябра, вони вже не будуть такими красивими, їх форма буде більше нагадувати розпатланий кущ;
  • Дорослі амбистомы дихають за допомогою легенів, зябер та шкіри.

Історія виду аксолотль

Аксолотли – дуже суперечливі мешканці акваріумів, навколо яких до цих пір ведуться суперечки і дискусії. Вперше про мексиканських амфібія стало відомо в 1830 році, їм присвоїли назву Siredon pisciformis, тобто сиредон рыбообразный.

У 1864 році аксолотлів вперше з Мексики привезли у Франції. Їх поселили в акваріумах в Музеї природної історії в Парижі. Вже через рік вчені отримали перше потомство аксолотлів і зацікавилися, як личинки можуть розмножуватися, якщо вони не пройшли метаморфоз. Лише в 1867 році герпетолог описав перетворення аксолотля в доросле амбистому, після чого вид отримав назву Ambistoma мехісапим. У 1884 році розмноження на личинкової стадії теж отримало свою назву – неотенія. Це пов’язано з тим, що в озерах, що є природною середовищем проживання аксолотлів, дуже мало йоду, але якщо додати в корм або воду тиреоїдин, то аксолотль поступово втратить плавальну перетинку, зябра і буде схожий на саламандру. Чимало спостережень проводила і Марія фон Шовен, яка жила у Фрайбурзі, з її лабораторій тварини були завезені європейські тераріуми і акваріуми. У Росії вони потрапили вже на початку 20 століття, але після війни у Московському зоопарку залишилося тільки 2 пари, нездатні до розмноження. Тільки після ін’єкції гормональних препаратів вченим вдалося отримати від них потомство.

Аксолотль фото 6

На сьогоднішній день аксолотли вважаються рідкісним видом і внесені в Червону книгу. Вони збереглися лише в кількох озерах Мексики, але їх популяція стрімко зменшується.

Розмноження та розведення аксолотля

Статевої зрілості аксолотли досягають до 10-12 місяців, вони здатні розмножуватися, не перетворюючись на дорослу форму.

Найчастіше аксолотли приносять потомство восени або навесні, розрізнити самця і самку нескладно – самки значно товщі, а у самців чітко виділяються клоакальні губи. Нерест проходить у вечірній час: самець відкладає на грунт сперматофори, а самка їх збирає, у аксолотлів запліднення внутрішнє. Протягом наступних 1-2 доби самка метає ікру на листочки рослин (до 600 ікринок).

Новонароджені личинки перший тиждень харчуються за рахунок жовткового мішка, в цей час температуру води підвищують до 20 градусів, через 3 тижні у молодняку вже формуються задні кінцівки, у 18-ти денному віці личинки доростають до 26 мм. В 2 місяці найбільші особини вже досягають 10 сантиметрів.

Аксолотль фото 4

Аксолотли розмножуються в неволі круглий рік. Щоб стимулювати розмноження, в акваріумі знижують температуру води в акваріумі на 4-5 градусів, можна на час розсаджувати виробників. Вирощують Потомство в окремій посудині з фільтрацією і аерацією, періодично потрібно видаляти загиблі ікринки, на третину підмінювати воду.

Личинки годують вареним яєчним жовтком, потім креветками або дафнії. Можна пізніше прикормлювати дрібним замороженим мотиль, трубочник, кормом для мальків, эхитреей, циклопами і іншим кормом. Залишки корму потрібно своєчасно прибирати. Пуголовки можуть рости нерівномірно, так що по мірі зростання більш великих особин краще відлучати в окрему посудину.

Зміст аксолотлів

У террариумных умовах представники цього сімейства доживають до 15 років. Бажано містити аксолотлів окремо від риб, оскільки дрібних риб ці хижаки проковтнуть, а більш великі особини можуть покалічити тендітних амфібій. Для двох дорослих риб достатньо 30-40-літрового акваріума з кімнатною температурою. В акваріумі повинні бути водні рослини і гладкі круглі камені, а ось гострих предметів краще уникати. Додаткового освітлення не потрібно, хіба що поставити поруч неяскраву флуоресцентну лампу. Небажано в якості грунту використовувати пісок, оскільки вони можуть його наїстися, кращий варіант – галька середньої величини.

Аксолотль фото 5

Вода повинна бути добре насиченою киснем, з нейтральним або злегка підвищеним рН. Раз на тиждень потрібно змінювати до 20% води. Не піддавайте аксолотлів перегріву, як і всі амфібії, вони погано переносять коливання температури. Оптимальна температура води – 18-20 градусів, вдень 16-18 градусів вночі.

Раціон амфібій повинен бути різноманітним: можна давати шматочки нежирної яловичини або телятини, сире яловиче серце, мотиля, очищеного трубочника, люмбрикуса, личинок комах, равликів. Урізноманітнити годівлю можна за допомогою розм’якшених кормів для форелі або черепах, живих личинок креветок. Молодняк годують щодня, а от дорослих особин – 2-3 рази за тиждень.

Аксолотли не зимують, тому не потрібно штучно знижувати температуру води. Якщо температура води піднялася вище 25 градусів, її треба охолодити: перенесіть акваріум в тінь або використовуйте кілька шматочків льоду. Вчасно забирайте не з’їдений корм, не перегодовуйте аксолотлів. Ці вихованці швидко звикають до людини, яка їх годує, тому його вони не бояться, і навіть будуть підпливати до руки. Якщо аксолотль прикусив вас за палець, не лякайтеся, а акуратно звільніть руку з рота амфібії, її зуби не здатні прокусити шкіру. Якщо ви утримуєте разом кілька дорослих амфібій, стежте за тим, щоб вони були розміри, інакше більші будуть обмежувати маленьких. Аксолотли – досить пасивні створення, вони можуть годинами лежати на дні, зрідка помахуючи хвостом або перебувати у верхніх шарах води, посмикуючи лапами, так що не варто лякатися, якщо ваша риба пару годин не змінює становища. За аксолотлями дуже цікаво спостерігати, тож, завівши таких вихованців, ви не пошкодуєте.

Аксолотль фото 3

Купити аксопотлей Ви можете, дізнавшись ціну на дошці оголошень.